Zapraszamy do lektury wakacyjnych numerów naszych czasopism, w których znajdziecie mnóstwo inspiracji do rozwoju zawodowego.
W "Bibliotekarzu"
- W numerze znajdziecie m.in. analizę Zofii Zasackiej dotyczącą wyników ogólnopolskiego badania czytelnictwa. Autorka szczegółowo omawia preferencje lekturowe mężczyzn w latach 2019-2023.
- Joanna Chapska prezentuje stan bibliotek publicznych w województwie lubelskim, zwracając uwagę na modernizację obiektów oraz ofertę dla czytelników o szczególnych potrzebach. Mimo licznych pozytywnych zmian, autorka wskazuje na problemy związane z finansowaniem i kadrami.
- Paweł Marchel omawia znaczenie employer brandingu w bibliotekach, proponując systematyzację działań i procedur jako klucz do sukcesu. Czesław Postawa przedstawia rękopiśmienne akcenty literatury polskiej w zbiorach specjalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi, koncentrując się na twórczości wieszczów narodowych, skamandrytów i żagarystów.
- Katarzyna Męzik opisuje współpracę Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy z Mazowiecką Biblioteką Cyfrową, która umożliwia cyfrowe udostępnianie zbiorów muzealnych. Monika Nadi przybliża działalność Polskiej Biblioteki LAKLAK w Maroku, opisując spotkania i wydarzenia kulturalne organizowane dla Polaków w Tangerze.
Więcej o numerze 7-8/2024 na stronie Wydawnictwa SBP
W "Poradniku Bibliotekarza"
- Anna Babula omawia książki, które przedstawiają relacje ojca z dzieckiem, podkreślając zmiany społeczne i coraz większą obecność ojców w życiu ich pociech.
- POLONORAMA to informacyjno-kulturalny portal polonijny działający w sieci już od ponad 15 lat. Milena Sarna opisuje, jak portal ten łączy mieszkańców Polski i Grecji, przekazując im informacje i ciekawostki na temat obu państw.
- Martyna Figiel przedstawia zagmatwane losy Romualda Traugutta, przywódcy powstania styczniowego, który działał zakonspirowany jako kupiec Michał Czarnecki. Jako znakomity wojskowy, Traugutt brał udział w bitwach carskich, a pod koniec swojego życia przewodził powstaniu styczniowemu jako dyktator.
- Jolanta Mikołajczyk prezentuje wystawę „Od Kalila i Dimna do La Fontaine”, która ukazuje artystyczne bogactwo baśni Wschodu i Zachodu. Wystawa, zorganizowana przez zespół z Luwru w Abu Zabi przy współpracy z Biblioteką Narodową Francji, pokazuje ewolucję bajek na przestrzeni wieków.
Więcej o numerze 7-8/2024 na stronie Wydawnictwa SBP