Październikowe numery naszych czasopism są dostępne w sklepie Wydawnictwa.

Okładka czasopisma Bibliotekarz 10/2024

W "Bibliotekarzu"

  • Rola bibliotek polskich za granicą – Anna Naplocha omawia rolę polskich bibliotek za granicą jako miejsc integracji, edukacji i szerzenia kultury wśród Polonii. Biblioteki na obczyźnie pełniły funkcję "trzeciego miejsca" już od dawna. Najstarsza z nich, Biblioteka Polska w Paryżu, została założona w 1838 roku, a inne powstające w wyniku kolejnych fal emigracji (np. w Buenos Aires, Londynie, Paryżu i Montrealu) powtarzały ten model funkcjonowania.
  • Zarządzanie biblioteką przez pryzmat kolorów – Paweł Marchel przedstawia problemy zarządzania w oparciu o koncepcję kolorów Thomasa Eriksona zawartą w książce Otoczeni przez idiotów. Jak dogadać się z tymi, których nie możesz zrozumieć. Autor artykułu szczególną uwagę poświęca sprawom komunikacji między kadrą kierowniczą a współpracownikami oraz bibliotekarzami a użytkownikami bibliotek.
  • Nowe Ateny Katarzyna Kamińska przedstawia historię powstania Biblioteki Raczyńskich, która w 2024 r. obchodziła 195. rocznicę jej otwarcia. 
  • O wyzwaniach bibliotek akademickich Magdalena Gracjar omawia tematy podjęte podczas zjazdu Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich. Wśród najważniejszych wymienić należy m.in. cyfryzację bibliotek, zapewnienie dostępu do otwartej nauki poprzez otwarty dostęp do publikacji i danych badawczych, a także wybory Rady Wykonawczej na kadencję 2024-2028.

Więcej o numerze 10/2024 na stronie Wydawnictwa SBP

okładka czasopisma Poradnik Bibliotekarza 10/2024

W "Poradniku Bibliotekarza"

  • Przegląd ogólnopolskich akcji promujących czytelnictwo – Alicja Bałachowska przygotowała kompendium akcji realizowanych w całej Polsce. Sprawdź, czy Twoja biblioteka bierze w nich udział.
  • Trendy w literaturze dla dzieci i młodzieży – Michał Zając omawia najciekawsze publikacje w latach 2023-2024 zwłaszcza w segmencie Young Adults, który przeżywa obecnie rozkwit.
  • Rozwój kompetencji czytelniczych od najmłodszych lat Dokument "Czytająca szkoła" od koalicji „Czytająca Polska” to publikacja niezbędna dla bibliotekarzy, nauczycieli, rodziców. Ma na celu wypracowanie ekosystemu czytelniczego, który zapewni dzieciom lepszy dostęp do książek oraz modele czytania wśród dorosłych.
  • Rozszerzona rzeczywistość w służbie czytelnictwa? – Olha Konasova o inicjatywie STEAM-studio Lev-IT we Lwowskiej Obwodowej Bibliotece dla Dzieci, która łączy naukę, technologię i czytelnictwo, rozwijając u dzieci miłość do książek.

Więcej o numerze 10/2024 na stronie Wydawnictwa SBP