Projekt "Informacja i komunikacja – popularyzacja badań naukowych i rozwiązań technologicznych"  miał na celu upowszechnianie wśród bibliotekarzy wiedzy o najnowszych osiągnięciach naukowych z zakresu komunikacji społecznej, mediów i technologii.
Cel ten został zrealizowany z sukcesem.

Finansowanie

Projekt dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą "Społeczna odpowiedzialność nauki".

Realizacja

W ramach projektu zrealizowano 12 otwartych wykładów, opracowanych i wygłoszonych przez badaczy komunikacji i mediów z wiodących ośrodków naukowych w Polsce oraz nagrano 12 podcastów tematycznie ściśle związanych z wykładami. Jednym z kluczowych elementów projektu było udostępnienie wszystkich materiałów edukacyjnych w otwartym dostępie na dwujęzycznej stronie internetowej http://www.sbp.pl/ik. Użytkownicy mogą tam znaleźć nagrania z wykładów, prezentacje w języku polskim i angielskim, a także podcasty. Łatwość dostępu do materiałów, ich wysoka jakość i rzetelność merytoryczna spotkały się z dużym uznaniem ze strony bibliotekarzy.

Ewaluacja

Projekt, w którym uczestniczyło prawie 900 bibliotekarzy,  został poddany ewaluacji. Większość uczestników wypełniających ankietę ewaluacyjną (80%) oceniła tematykę wykładów jako bardzo dobrą lub dobrą. Najwyżej ocenione wykłady dotyczyły aktualnych problemów (fake newsy) oraz praktycznych umiejętności (zarządzanie, marketing). Uczestnicy bardzo wysoko ocenili wiedzę wykładowców (średnia 4,8/5). Zdaniem uczestników wykładowcy byli kompetentni, prezentowali treści w sposób jasny i zrozumiały oraz potrafili odpowiedzieć na wszystkie pytania. Uczestnicy chętnie korzystali z nagrań wykładów, prezentacji i podcastów. Pozytywnie ocenili jakość oraz łatwość dostępu do materiałów edukacyjnych. Strona internetowa projektu była dla nich czytelna i łatwa w nawigacji. Uczestnicy docenili inicjatywę organizatorów projektu. Podkreślali wartość kształcenia ustawicznego dla bibliotekarzy. Analiza ankiety ewaluacyjnej projektu dowodzi, że cieszył się on dużym zainteresowaniem i był pozytywnie oceniony przez uczestników.

Efekty

  1. zapewnienie bibliotekarzom dostępu do badań i wykorzystania rozwiązań technologicznych – wyniki badań i przykłady rozwiązań technologicznych prezentowane były podczas wykładów;
  2. opracowanie zestawów materiałów audiowizualnych o charakterze edukacyjnym, które stanowią inspirację do doskonalenia obsługi użytkowników bibliotek – prezentacje i nagrania z wykładów oraz opracowane na ich podstawie podcasty zostały umieszczone w otwartym dostępie na stronie zadania;
  3. popularyzacja prac badawczych polskich naukowców - prelegentami byli pracownicy naukowi z czołowych ośrodków naukowych w Polsce (m.in. UW, UMK, UMCS, UŚ, UWr);
  4. niwelowanie ograniczeń komunikacyjnych wynikających z pandemii - wszystkie wykłady zostały zrealizowane w formule online, powstałe materiały zostały zarchiwizowane w wersji elektronicznej.

Zasięg projektu

Informacja o projekcie "Informacja i Komunikacja" dotarła do szerokiego grona odbiorców. Strona internetowa projektu, promocja w mediach społecznościowych, czasopismach SBP oraz "Ofercie Wydawnictwa Naukowego i Edukacyjnego SBP" zapewniły dużą rozpoznawalność inicjatywy. Udostępnienie materiałów i komunikatów w języku angielskim na stronie https://www.sbp.pl/ik-en/lectures/presentations i https://www.sbp.pl/ik-en.oraz prezentacja projektu na IFLA Workshop on Building a Strong and Sustainable Library Field in Europe oraz dystrybucja informacji poprzez listę mailingową IFLA Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. znacząco rozszerzyły zasięg oddziaływania projektu, budując jego międzynarodową pozycję.

Wnioski

Podsumowując, projekt "Informacja i Komunikacja dostarczył bibliotekarzom rzetelnej wiedzy, praktycznych umiejętności i nowoczesnych narzędzi oraz znacząco przyczynił się do wzmocnienia ich potencjału w dobie cyfrowej transformacji. Otwarty dostęp do materiałów edukacyjnych oraz szeroki zasięg inicjatywy gwarantują jej długofalowy wpływ na kształtowanie polskiego bibliotekarstwa.

Zachęcamy do dalszego korzystania z bogactwa materiałów edukacyjnych udostępnionych w ramach projektu  oraz do dzielenia się nimi z innymi bibliotekarzami!