13 kwietnia 2023 roku wykład Obecność innowacyjnych rozwiązań wdrażanych w różnych obszarach przestrzeni informacyjnej i wpisujących się w założenia koncepcji smart city ze szczególnym uwzględnieniem instytucji sektora GLAM przedstawił dr Przemysław Krysiński z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Przemysław Krysiński rozpoczął wykład od przedstawienia definicji smart city. Zaprezentował ją na przykładzie koncepcji Rudolfa Giffingera, zgodnie z którą wyróżnia się sześć kluczowych elementów tworzących inteligentne miasto: inteligentna gospodarka (ang. smart economy), inteligentna mobilność (ang. smart mobility), inteligentne środowisko (ang. smart environment), o inteligentni mieszkańcy (ang. smart people), inteligentny urząd (ang. smart governance) oraz inteligentne życie (ang. smart living).
Prelegent część wystąpienia poświęcił prezentacji wdrożeń koncepcji smart city w sektorze informacyjnym oraz poza nim. Wśród rodzajów podmiotów działających w sektorze informacyjnym, w pierwszej z czterech grup (obok m.in. teatrów, szkół, agencji prasowych, mass mediów i wydawnictw, wymienił biblioteki i placówki informacji naukowo-technicznej).
Duża część wykładu dotyczyła miejsca bibliotek w smart city, które dr Krysiński zilustrował koncepcjami Mariusza Luterka i Mayukha Bagchi. Odwołał się też do artykułu J. Schöpfela, wg którego na nowo zdefiniowana rola i nowe zasady funkcjonowania bibliotek w ekosystemie to: inteligentne usługi, inteligentni ludzie, inteligentne miejsce i inteligentne zarządzanie.
W kolejnej części wystąpienia prelegent przedstawił inicjatywy podejmowane w polskich bibliotekach z perspektywy: inteligentnego biznesu, kompetencji cyfrowych/partycypacji społecznej, inteligentnych usług/kompetencji cyfrowych, inteligentnych usług/zrównoważonego rozwoju, inteligentnej infrastruktury/kompetencji cyfrowych.
Ostatnią część wykładu zajęła prezentacja projektów realizowanych w bibliotekach zagranicznych.
W podsumowaniu wystąpienia dr Krysiński podkreślił, że w inteligentnych miastach biblioteki stają się centralnymi punktami na ich mapach, wzmacniając w znaczący sposób potencjał miast. Bibliotekarze zaś, „coraz częściej przyjmują rolę moderatorów i tutorów, stając się aktywnymi uczestnikami tego procesu. Już nie tylko są przewodnikami po świecie informacji, ale przede wszystkim stają się menedżerami wiedzy, służąc swoimi kompetencjami nie tylko mieszkańcom, ale także lokalnym przedsiębiorcom”.
W prezentacji znajduje się obszerna bibliografia dotycząca przedmiotu wykładu.
Zainteresowanych pogłębieniem wiedzy na omawiany temat zapraszamy na stronę Archiwum Cyfrowego Wydawnictwa Naukowego i Edukacyjnego SBP, gdzie pod hasłem Inteligentne miasta i wsie znaleźć można pełne teksty publikacji poświęconych smart city.