25 czerwca 2023 r. mija 20 rocznica śmierci płk. Józefa Lewickiego (1926-2003)
Józef Lewicki kwalifikacje z zakresu pedagogiki zdobył w Wojskowej Akademii Politycznej, a zainteresowania zawodowe koncentrował początkowo na funkcjonowaniu sieci bibliotek wojskowych i kształtowaniu kultury czytelniczej tego środowiska. W latach 1976-1984 pełnił funkcję wicedyrektora Centralnej Biblioteki Wojskowej i odpowiadał m.in. za podnoszenie kwalifikacji bibliotekarzy wojskowych. Współpracował w tym zakresie z wieloma instytucjami i organizacjami, m.in. ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich (SBP).
Kontakty z SBP rozszerzyły zasięg działalności zawodowej J. Lewickiego. Cele i program organizacji oraz wielostronne działania na rzecz środowiska bibliotekarskiego zainspirowały go do aktywnego włączenia się w ten nurt. W latach 1983-1993 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego ZG SBP, a w kolejnych kadencjach był przewodniczącym Komisji Odznaczeń i Wyróżnień ZG SBP. Ponadto, przez ponad 20 lat przewodniczył Komitetowi Redakcyjnemu „Poradnika Bibliotekarza”. Z jego inicjatywy opracowano bibliografię jubileuszową 70 lat Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich 1917-1987 (1987).
Powyższe dokonania zaowocowały powołaniem J. Lewickiego na stanowisko dyrektora Centrum Ustawicznego Kształcenia Bibliotekarzy (CUKB). Piastował je w latach 1986-1997. W tym czasie dokonał gruntownej reformy powierzonej mu instytucji i przekształcił ją (oraz 15 podległych filii, zlokalizowanych w miastach wojewódzkich), w nowoczesną placówkę dydaktyczną. Doprowadził do aktualizacji i poszerzenia programu nauczania (m.in. o zarządzanie biblioteką, komputeryzację procesów bibliotecznych, naukę języków obcych) oraz do opracowania nowatorskiej dokumentacji programowej, wyposażył też szkołę w nowoczesny sprzęt komputerowy i dydaktyczny. Dbał o systematyczne wydawanie przez CUKB publikacji fachowych, wykorzystywanych na różnych poziomach kształcenia bibliotekarzy. Współpracując z Instytutem Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego ustalił i wprowadził zasady drożności między pomaturalną edukacją bibliotekarską a studiami wyższymi, co umożliwiło najlepszym absolwentom CUKB kontynuowanie nauki na studiach licencjackich bez egzaminów wstępnych. Dzięki tym zmianom szkoła zapewniała solidne podstawy wiedzy bibliotekarskiej, a jej ranga, podobnie jak liczba chętnych, znacząco wzrosła.
Środowisko bibliotekarskie doceniło osiągnięcia J. Lewickiego, przyznając mu tytuł Honorowego Członka SBP.
E.S-M.
Zob. też:
Szyszko Mieczysław: Józef Lewicki (16.12.1926 – 25.06.2003). „Bibliotekarz” 2003, nr 12, s.31-32.
Czajka Stanisław: Józef Lewicki (1926 - 2003). W: Zasłużeni dla Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Warszawa, 2005, s.47 – 57.