Konferencja odbyła się 3-4 października 2024 w Warszawie.

W dniu poprzedzającym Konferencję, czyli 3 października, odbyły się wizyty studyjne w trzech stołecznych bibliotekach muzealnych. 49 bibliotekarzy i archiwistów odwiedziło Bibliotekę Muzeum Historii Polski, Bibliotekę Muzeum Niepodległości oraz Muzeum Warszawy, gdzie został wygłoszony pierwszy referat pt. "Co daje nam PILLOT, czyli trwałe rezultaty projektu realizowane w ramach programu Erasmus+ Edukacja Dorosłych" (Katarzyna Žák-Caplot).

Wystąpienie Katarzyny Žák-Caplot

Natomiast 4 października w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbyła się kolejna, szósta już odsłona Ogólnopolskiej Konferencji Bibliotekarzy i Pracowników Bibliotek Muzealnych. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji był „Fundraising w bibliotece muzealnej – instrukcja obsługi”. Frekwencja podczas wydarzenia dopisała – spotkanie zgromadziło blisko 80 uczestników reprezentujących muzea i instytucje kultury z całej Polski.

Wśród tematów przewodnich konferencji znalazły się m.in. sposoby pozyskiwania funduszy na realizację różnego typu projektów, rozmaite sposoby finansowania działań bibliotecznych ze środków zewnętrznych czy przykłady dobrych praktyk i pomyślnie zrealizowanych działań. Nie zabrakło też miejsca na krytyczną refleksję dotyczącą potencjalnych trudności, z jakimi bibliotekom muzealnym zdarza się mierzyć.

Łącznie uczestnicy mieli okazję wysłuchać dziesięciu wystąpień:

  • Warto się starać… czyli słów kilka o funduszach, po które można, a nawet powinno się sięgnąć (Łukasz Żywulski / Izba Regionalna – Miejska Biblioteka Publiczna im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich)
  • Fundusze z różnych źródeł w bibliotekach publicznych (Luiza Rojek / Muzeum Historii Polski)
  • Marka osobista w pozyskiwaniu środków zewnętrznych (Paweł Marchel / Biblioteka Szkolna ZSOiZ w Solcu Kujawskim i Miejska Biblioteka Publiczna w Koronowie)
  • Zasoby biblioteczne Muzeum Sztuki w Łodzi zdigitalizowane w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Od oceny stanu prawno-autorskiego do udostępnienia on-line (Aneta Błaszczyk-Smolec / Muzeum Sztuki w Łodzi)
  • Modułowe finansowanie repozytoriów cyfrowych – jak finansować jeden projekt z wielu źródeł (Krzysztof Czajka-Kalinowski / Muzeum Politechniki Warszawskiej)
  • Program MKiDN „Badanie polskich strat wojennych” szansą na badanie księgozbiorów bibliotek muzealnych (Aleksandra Siuciak / Muzeum Zamkowe w Malborku)
  • Fundraising w bibliotekach muzealnych ze Zrzutka.pl: nowoczesne narzędzia i strategie (Magdalena Żelech / Zrzutka.pl)
  • Jak finansować dostępność? Projektowanie Uniwersalne Kultury – dostępność w instytucji kultury (Maja Gawryołek-Osińska / Narodowe Centrum Kultury)
  • Warto, czy nie warto? Pozyskiwanie dotacji w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzeów – Rozbudowa Zbiorów Muzealnych (Grażyna Ryfka / Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie)
  • Konserwacja starych druków ze zbiorów Biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie w latach 2017–2019 (Anna Gromkowska / Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie)

Spotkanie było również okazją do dyskusji, wymiany doświadczeń i refleksji na tematy wyzwań stojących przez bibliotekami muzealnymi w zakresie pozyskiwania funduszy na działalność. Podczas konferencji przewodnicząca Sekcji Bibliotek Muzeów, Galerii i Instytucji Kultury, Katarzyna Žák-Caplot, przedstawiła też zgromadzonym plany na kolejne edycje wydarzenia.

Zwieńczeniem konferencji było oprowadzanie po najnowszej wystawie czasowej Państwowego Muzeum Etnograficznego, zatytułowanej „Kolekcjonerka. Teresa Szwedkowicz (1930–2001)” – również zrealizowanej ze środków zewnętrznych i prezentującej m.in. obiekty pochodzące ze zbiorów specjalnych Biblioteki Muzeum. Przewodniczką po wystawie była jej kuratorka Joanna Bartuszek – Kustosz Działu Informacji Naukowej PME.

Zofia Świrek, Biblioteka Muzeum Etnograficznego w Warszawie

Zdjęcia z Muzeum Etnograficznego - Przemysław Walczak / PME
Zdjęcia z Muzeum Warszawy - Dominik Rudzki