25 września 2024 roku odbyło się ostatnie szkolenie w ramach projektu „Biblioteki dla planety,” którego głównym celem było rozwijanie wiedzy i umiejętności bibliotekarzy w zakresie tworzenia partnerstw wspierających działania na rzecz ochrony środowiska.

Szkolenie prowadziła Magdalena Gomułka – pracowniczka Biblioteki Śląskiej oraz przewodnicząca śląskiego okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. W 2023 r. była członkinią delegacji IFLA, która uczestniczyła w Forum Politycznym Wysokiego Szczebla w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, gdzie podczas sesji poświęconej ochronie klimatu dyskutowano m.in. o roli bibliotek.

Podczas szkolenia Magdalena Gomułka zapoznała uczestników z procesem budowania partnerstw na poziomie lokalnym i ogólnopolskim.

Szkolenie obejmowało cztery kluczowe wątki:

  1. Rola bibliotek w realizacji celów zrównoważonego rozwoju, w którym omówiono, jak biblioteki mogą aktywnie przyczyniać się do wdrażania Agendy 2030 i wspierać społeczności lokalne.
  2. Efekty pracy międzynarodowej delegacji bibliotekarzy – prezentacja rezultatów działań delegacji bibliotekarzy z różnych krajów, wspierających rozwój Agendy 2030 i promujących jej wartości na arenie międzynarodowej.
  3. Działania proekologiczne biblioteki – przedstawienie  przykładów inicjatyw proekologicznych realizowanych przez biblioteki, takich jak edukacja ekologiczna, promowanie zrównoważonego rozwoju i działania na rzecz ochrony środowiska.
  4. Metodologia tworzenia partnerstw – zaprezentowanie uczestnikom strategii współpracy z organizacjami i instytucjami wspierającymi proekologiczne działania bibliotek.

Ważną częścią spotkania były również dyskusje o tym, jak skutecznie argumentować znaczenie bibliotek w społeczności oraz jak znaleźć potencjalnych partnerów. Uczestnicy otrzymali cenne wskazówki dotyczące prezentacji biblioteki jako istotnego partnera dla organizacji zaangażowanych w ochronę środowiska.

Prezentacja ze szkolenia dostępna jest pod poniższym linkiem:
Prezentacja na Canva

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami i inspirowania się działaniami, które mogą wspierać biblioteki w realizacji ekologicznych celów rozwoju.