11 września 2024 roku, odbyło się szkolenie zatytułowane „Dobre praktyki w zakresie wspierania celów zrównoważonego rozwoju”.

Szkolenie prowadziła Beata Gamrowska, koordynator ds. promocji Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego, zajmująca się m.in. popularyzacją wiedzy na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju i podnoszeniem poziomu świadomości ekologicznej wśród bibliotekarzy i użytkowników bibliotek.

Na początku szkolenia uczestnicy, zapoznali się z Agendą 2030 – globalną strategią na rzecz zrównoważonego rozwoju, obejmującą 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (ang. Sustainable Development Goals). Przy wsparciu danych Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich (IFLA), przedstawiono inspirujące przykłady dobrych praktyk z bibliotek na całym świecie. Każdy z 17 Celów został zilustrowany konkretnymi działaniami realizowanymi w bibliotekach różnych krajów, takich jak Kenia, Chile, Indie, Rumunia, Irlandia, Argentyna, Szwecja, Kazachstan, Austria, Niemcy i Kanada.

Wśród omówionych projektów znalazły się m.in. społeczny ogród prowadzony przez bibliotekę, który nie tylko wspiera lokalną społeczność, ale także rozwija umiejętności i wspiera zatrudnienie; program BiblioStreet, mający na celu integrację osób bezdomnych; mobilna biblioteka, która dociera do uczniów z terenów wiejskich, oferując im dostęp do nowych technologii i materiałów edukacyjnych; oraz inicjatywa Żywa Biblioteka, tworząca bezpieczną przestrzeń dla dyskryminowanych grup społecznych.

Druga część szkolenia była poświęcona prezentacji dobrych praktyk z Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego, która realizuje projekt Beeblioteka UniLodz – miejską pasiekę na dachu biblioteki. Omówiono etapy projektu, od zakładania pasieki, przez miodobranie, po warsztaty z wirowania miodu i spotkania z pszczelarzami, obejmujące tematykę zakładania miejskich pasiek i właściwości zdrowotnych miodu. Przedstawiono wpływ miejskich pasiek na ekosystemy, wskazówki dotyczące ich prowadzenia oraz potencjalne korzyści z współpracy nauki i praktyki w zakresie pszczelarstwa.

Szkolenie zakończyło się inspirującymi historiami uczestników, którzy podzielili się własnymi doświadczeniami i dobrymi praktykami wspierania zrównoważonego rozwoju, wzbogacając całość spotkania o lokalne perspektywy i działania.