W 2024 roku konferencja społeczności skupionej wokół Wikipedii odbędzie się w dniach 7-10 sierpnia w Katowicach!
W ubiegłych latach Wikimania została zorganizowana w Singapurze (2023), Sztokholmie (2019) czy w Kapsztadzie (2018). Ostatnim razem Polska była gospodarzem Wikimanii w 2010 r. (Gdańsk).
Wikimania jest coroczną konferencją organizowaną w różnych częściach świata i umożliwiającą spotkanie się osób zaangażowanych w tworzenie Wikipedii i jej projektów siostrzanych. Wikipedia jako globalna encyklopedia wchodzi w zakres działań fundacji Wikimedia, gdzie należą także tzw. projekty siostrzane: Wikimedia Commons, Wikiźródeł, Wikicytatów czy Wikibooks.
Bibliotekarze i Wikipedia
W strukturach fundacji Wikimedia można również znaleźć bibliotekarzy z różnych krajów skupionych wokół grupy „Wikimedia and Library Users”. Tematyka bibliotek wchodzi w zakres inicjatywy GLAM-Wiki, która wspomaga współpracę bibliotek, muzeów, archiwów i galerii na rzecz Wikipedii.
Bibliotekarze świetnie uzupełniają zawartość Wikipedii poprzez dodawanie haseł i przypisów. Międzynarodowe kampanie tj, #1Lib1Ref oraz #EveryBookItsReader, pokazały, że ta praca jest potrzebna i doceniana. Konferencja Wikimania jest także możliwością do spotkania pracowników bibliotek zaangażowanych w rozwój Wikipedii i edukację czytelników w zakresie korzystania z niej.
Program Wikimanii
Wikimania 2024 zostanie zorganizowana w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Wydarzenie będzie miało charakter międzynarodowy a głównym językiem wystąpień będzie język angielski. Organizatorzy pracują teraz nad programem, ale już wiadomo, że różnorodna tematyka będzie przedstawiona w formie sesji, krótkich prezentacji, warsztatów, sesji posterowej, dyskusji, demonstracji i innych. Trwają także prace nad wydarzeniami towarzyszącymi – spotkaniami networkingowymi, zwiedzaniem ważnych miejsc kultury na Śląsku.
Na Wikimanii można spotkać zarówno wolontariuszy tworzących hasła i dodających przypisy, informatyków, fotografów, pracowników Fundacji Wikimedia, czyli wszystkich, dla których wolny dostęp do wiedzy jest ważny.
To właśnie oni są głównymi prelegentami Wikimanii a tematy wystąpień dotyczyć będą ich pracy i zainteresowań.
Stypendium
Do 7 maja można wypełnić wniosek o stypendium umożliwiające udział w Wikimanii. Organizatorzy chcieliby umożliwić udział jak największej liczbie wolontariuszy, dlatego uruchomili dwa rodzaje stypendium:
- Podstawowe – pokrywające opłatę konferencyjną, wstęp na wydarzenia towarzyszące i wyżywienie w MCK. Ubiegający nie dopłaca do tego stypendium, ale znalezienie i zapłacenie za nocleg leżą po jego stronie;
- Pełne – finansujące koszty opłaty konferencyjnej, wejścia na imprezy towarzyszące, wyżywienie w MCK oraz nocleg w Katowicach. Ubiegający się o to stypendium dopłaca 200 zł.
Zachęcamy do wypełnienia wniosku jak najszybciej, ponieważ liczba stypendiów jest ograniczona.
Szczegóły na stronie Stypendium Wikimedia Polska