AKTUALIZOWANA LISTA / W związku z sytuacją powodziową, która dotknęła różne regiony kraju, zwracamy się z pilnym apelem o przekazywanie informacji dotyczących stanu bibliotek z obszarów objętych kataklizmem.
Prosimy o przekazanie następujących informacji:
- Nazwy bibliotek dotkniętych skutkami powodzi,
- Opis szkód wyrządzonych przez powódź (w miarę możliwości)
- Rodzaje wsparcia, które byłyby najbardziej adekwatne w obecnej sytuacji.
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich (SBP) pozostaje w stałym kontakcie z lokalnymi strukturami w celu bieżącego zbierania danych o poszkodowanych instytucjach. W miarę napływu informacji będziemy publikować listę bibliotek dotkniętych kataklizmem oraz określać zakres niezbędnej pomocy.
Chcesz pomóc? Napisz do nas
Zbieramy również informacje od instytucji, organizacji, bibliotek, firm, które chcą pomóc poszkodowanym bibliotekom.
Jeśli chcą Państwo przekazać książki, sprzęt, materiały biurowe itp., to prosimy w mailu podać:
- jakiego rodzaju literatura (np. piękna, popularnonaukowa, lektury itd.);
- liczba egzemplarzy;
- załączyć zdjęcie poglądowe (1-2 zdjęcia całego kompletu).
Te informacje pomogą nam skontaktować się z potrzebującymi bibliotekami i podać Państwu w informacji zwrotnej namiary na bibliotekę, której można je wysłać. Książki będziecie Państwo wysyłać bezpośrednio do zainteresowanych bibliotek.
Stowarzyszenie pośredniczy jedynie w przekazaniu informacji i rozdysponowaniu Waszego wsparcia, za które gorąco dziękujemy.
Prosimy także o cierpliwość, w wielu bibliotekach trwa jeszcze sprzątanie, potem remont, więc na książki czasem nie ma jeszcze warunków.
Kontakt:
Prosimy o kontakt poprzez:
- e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - telefon: [733 242 337]
Uruchomiliśmy zbiórkę
Zniszczenia objęły zarówno pomieszczenia, sprzęt, wyposażenie, jak i księgozbiór. Jeśli chcesz pomóc finansowo, możesz przekazać swój datek, a my rozdysponujemy zebrane środki bibliotekom. Szczegóły na stronie zbiórki.
Zalecenia Krajowej Rady Bibliotecznej
Po posiedzeniu Krajowej Rady Bibliotecznej w sprawie zagrożenia powodziowego przekazujemy następujące informacje skierowane do bibliotekarzy pracujących w bibliotekach różnych typów (publiczne, szkolne, pedagogiczne, fachowe, naukowe) dotyczące:
- zabezpieczenia piwnic w obiektach bibliotecznych i znajdujących się tam zbiorów, dokumentów i innych materiałów bibliotecznych;
- kontroli/dopilnowania kontroli stanu studzienek kanalizacyjnych (często nie woda zalewowa jest przyczyną zalania bibliotek a woda wybijająca ze studzienek).
Dzięki Państwa zaangażowaniu będziemy mogli skutecznie i szybko reagować na potrzeby społeczności bibliotekarskiej.
Lista bibliotek, które ucierpiały w powodzi i ich potrzeby
Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Głuchołazach:
Meble częściowo do wymiany; zalane gazowe piece grzewcze.
Miejska Biblioteka Publiczna w Kamiennej Górze + 2 filie:
Aktualnie sytuacja stabilna. Informacje podawane na FB biblioteki
Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Żelaźnie (gmina wiejska Kłodzko):
Obiekt nadaje się do całkowitego remontu. Woda sięgała do wysokości ponad jednego metra. Zniszczeniu uległo:
- wyposażenie meblowe (regały, stoły i krzesła, ławy, stoły pod komputery, lada biblioteczna i szafy, regały tematyczne edukacyjne, kanapa i inne drobniejsze);
- księgozbiór w 50% na dzień dzisiejszy, gdyż wilgoć weszła na wyższe poziomy półek również i książki pęcznieją na półkach;
- gry planszowe, zabawki, maskotki, materiały plastyczne i artystyczne, stałe urządzenia do pracy edukacyjnej z dziećmi, materiały i narzędzia biurowe;
- częściowo sprzęt komputerowy (komputery stacjonarne, laptopy, urządzenie wielofunkcyjne, projektor i ekran (informatyk obecnie będzie robił weryfikację tego sprzętu, czy da się coś uratować);
- stolarka okienna i drzwiowa wraz z szybami (wszystko pychnie i jest wypaczone), sanitariaty wraz z umywalkami i wc i wyposażeniem, ogrodzenie obiektu, parkingi, na dach spadły drzewa);
W obecnej sytuacji najpierw potrzebujemy środków finansowych na remonty wewnętrzne i zewnętrzne. W drugiej kolejności na wyposażenie meblowe i dopiero potem reszta. Musimy zabezpieczyć obiekt przed zimą (wejścia główne w ilości 3 są uszkodzone, w tym 1 bez szyb).
Na dzień dzisiejszy nie można jeszcze oszacować finansowo wszystkich strat.
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim:
Najpilniejsze potrzeby: osuszacze, agregat prądotwórczy.
Biblioteka szkolna Diecezjalnej Szkoły Podstawowej i Liceum Humanistycznego w Nysie
Zalany został cały magazyn książek, wszystkie podręczniki dla dzieci. Zalane piwnice z szafkami uczniów, w których przechowywano podręczniki, ćwiczenia, lektury. (FB szkoły ze zdjęciami zniszczeń)
Biblioteka Publiczna Bystrzyca Kłodzka filia w Gorzanowie
Napuchnięte od wody regały (FB biblioteki ze zdjęciami zniszczeń)
Miejska Biblioteka Publiczna w Orzeszu
Zalane wszystkie pomieszczenia magazynowe biblioteki. Zniszczeniu uległy: regały drewniane (20 szt.), szafy biurowe (2 szt.), drzwi (3 szt.), biurka (3 szt.), krzesła (6 szt.), lada biblioteczna, gry planszowe (6 szt.), materiały plastyczne. Na dzień dzisiejszy osuszają wszystkie magazyny, na wysokości 50 cm występują zacieki na tynkach.
Alternatywne Liceum Ogólnokształcące w Kłodzku
Zalana część księgozbioru, więc potrzeba lektur dp szkoły średniej (FB szkoły ze zdjęciami zniszczeń)
Gminny Ośrodek Kultury w Mysłakowicach Filia Biblioteki w Karpnikach z siedzibą w Łomnicy
W wyniku powodzi bezpośrednio ucierpiał księgozbiór biblioteki oraz wyposażenie - zniszczone zostały: regały, biurko, laptop, materiały plastyczne, materiały dydaktyczne, gry planszowe. W przyległej do biblioteki kuchni zniszczone zostały meble kuchenne, lodówka, zmywarka.
Potrzeby: Zakup lub środki finansowe na zakup: regałów na książki, nowości wydawniczych, biurko, laptop.
Biblioteka Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju
Biblioteka została zalana, dokładnie to Dział dla Dorosłych. W bibliotece było kilkanaście cm wody, potem gruba warstwa szlamu. Księgozbiór został uratowany prawie w całości - zniszczeniu z powodu nadmiernego zawilgocenia uległy tylko książki leżące na najniższych półkach. Po szybkim zliczeniu mogę powiedzieć, że będzie to ok. 1000 egzemplarzy (ok. 10% całości księgozbioru dla dorosłych). Nie jestem jeszcze w stanie oszacować, ile woluminów zostało straconych w domach czytelników. Zniszczeniu (zalaniu i skażeniu) uległy wszystkie meble. Ocalały księgozbiór, dokumenty, różne materiały do pracy, sprzęt komputerowy został właśnie zabezpieczony w suchym pomieszczeniu na piętrze naszego budynku.
Biblioteka wymaga remontu ścian i chemicznego czyszczenia podłogi (jeśli nie będzie trzeba jej zmieniać). Potrzebne będzie całe nowe umeblowanie: lada biblioteczna, regały na książki, regały magazynowe (do przechowywania materiałów na zapleczu), stoliki pod komputery dla czytelników, biurka.
Biblioteka Miejska w Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim
Biblioteka została zalana na wysokość około 50-60 cm. Zniszczeniu uległa 1/5 księgozbioru, wszystkie regały, meble, duża część elektroniki oraz materiałów edukacyjno-plastycznych. Ponadto zalaniu uległ piec gazowy. Zalane posadzki oraz drzwi. Z rozmów wynika, że w pomieszczeniach biblioteki była woda, jest wilgoć. Książki wymagają usunięcia ok. 3 dolnych półek regałów, zniszczony całkowicie sprzęt komputerowy, wyposażenie biblioteki. Nie oszacowano jeszcze strat. Mogą być większe z uwagi na wilgoć. Bibliotekarze są zaangażowani w punktach do rozdziału wody, żywności i środków czystości dla mieszkańców.
Najpilniejszą potrzebą jest generalny remont i zakup pieca gazowego. Remont biblioteki, wyposażenie, sprzęt komputerowy, książki.