20 września 2024 roku bibliotekarze Książnicy Beskidzkiej oraz bibliotek gminnych powiatu bielskiego wzięli udział w warsztacie tworzenia książki tunelowej.
Zajęcia prowadzone przez Paulinę Stolecką z firmy Good Culture przybliżyły bibliotekarzom techniki tworzenia oryginalnych i kreatywnych form książkowych, które mogą być wykorzystywane w pracy z dziećmi i młodzieżą. Podczas spotkania uczestnicy zapoznali się z historią i zastosowaniami książki tunelowej, a także krok po kroku wykonali własne projekty.
Książka tunelowa to nietypowa forma publikacji przestrzennej, która składa się z kilku warstw papieru ułożonych jedna za drugą, tworzących trójwymiarowy efekt. Patrząc przez otwory w kolejnych stronach, czytelnik widzi całą scenę lub obraz, który stopniowo się odsłania, tworząc wrażenie głębi i perspektywy.
Ta forma książki jest idealna do opowiadania historii, w których wizualny efekt ma duże znaczenie, angażując wyobraźnię i zmysły odbiorców. Sam proces jej tworzenia, który wymaga precyzyjnego wycinania i układania kolejnych warstw, rozwija zdolności manualne, wyobraźnię przestrzenną i cierpliwość. Warsztaty dotyczące tej formy książki uczą bibliotekarzy, jak w prosty sposób wprowadzić ją do zajęć edukacyjnych.
Na realizację cyklu szkoleń „Nie lada biblioteka(rz) – szkolenia dla bibliotekarzy” Książnica Beskidzka otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu "Partnerstwo dla książki 2024".
Projekt objęty patronatem medialnym portalu sbp.pl.